doktor nauk chemicznych, specjalista chemii w konserwacji sztuki, teorii barw i degradacji
wykładowca, częsty gość mediów, prowadząca programy popularno-naukowe, producent treści art & science
współzałożyciel Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, były prezes Towarzystwa Doktorantów UJ
Monika jest doktorem nauk chemicznych, absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w chemii konserwatorskiej – obszaru chemii poświęconemu konserwacji i przechowywaniu szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, od najcenniejszych dzieł sztuki po zasoby biblioteczne. Pracę magisterską poświęciła badaniom fotodegradacji barwników naturalnych z wykorzystaniem do opracowania sposobu eksponowania pasteli Wyspiańskiego. W 2010 roku otrzymała podwójny dyplom magistra Kraków oraz Lille, Francja jako absolwentka studiów “Advanced Spectroscopy in Chemistry”. Jej doktorat poświęcony był metodom zatrzymywania procesów samoistnej degradacji jedwabiu na przykładzie XVI i XVII wiecznych chorągwi Wawelskich. Realizowała go w Pracowni Badań nad Trwałością i Degradacją Papieru w Zespole Kinetyki Reakcji Heterogenicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie pracowała nad zachowaniem arrasów z Zamku Królewskiego na Wawelu w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego realizując postdoca. Ostatnio naukowo poświęciła się utrwalaniu notatek i prac zapomnianych polskich wynalazców.
Pasją Moniki jest działalność popularyzująca naukę – nie dziwi więc fakt iż gościnnie wykłada i współpracuje z np. Akademią wynalazców im. Roberta Boscha, Kopalnią Soli Wieliczka, Elektrownią Wodną w Niedzicy, Kid’sLab, UniKids, Polską Akademią Dzieci, Niepołomickim Uniwersytetem Dziecięcym, Uniwersytetem Dzieci, Śląską Kawiarnią Naukową, Cafe Nauka UJ, TEDxKraków. Udział Moniki w projektach Science is the Girl’s Thing EU, European Researchers’ Night, Prague Science Festival, Sofia Science Festival, Festival Bez Granic, Piknik Nauki Polskiego Radia czy Copernicus Festival dokumentują jej aktywność promującą naukę w społeczeństwie i chęć łamania stereotypu naukowca tylko siedzącego w laboratorium. Była jednym z czterech naukowców prezentujących dokonania polskiej nauki w programie “Potyczki Naukowców” na kanale Planete + oraz prowadziła program “Wynalazcy Przyszłości” sezon 2 na kanale Canal+ Discovery. Dodatkowo gościnnie występowała w programie “Sonda 2″ w TVP2, “Jak to działa” w TVP, “Wiem co jem” w TVN Style i “Kopernik była Kobietą” w Super Polsacie. W 2016 razem z koleżankami i kolegami ze świata nauki założyła Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, które zrzesza naukowców, którzy są aktywnymi popularyzatorami nauki i łączy ich z szeroko pojętymi mediami.
Monika dała się zauważyć nie tylko w Polsce, gdzie zwyciężyła w pierwszym w naszym kraju konkursie FameLab w 2012 roku:
ale również za granicą, zdobywając 2 miejsce i nagrodę publiczności na poziomie ogólnoświatowym FameLab International:
W 2013 roku była też Ambasadorem Nauki w kampanii MNiSW „Zawód Naukowiec”, której celem była promocja i popularyzacja polskiej nauki wśród polaków:
- Członek zarządu Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki od 2016 i jego prezes od 2018
- Prezes Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2012
- Członek Senatu UJ w latach 2012-2013
- Wiceprezes Koła Naukowego Chemików Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 2007-2008
- Wiceprezes Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego w latach 2009-2010